5. Czerń

. .
Czerń jest kolorem specyficznym, z tego względu, że  jest praktycznie...brakiem koloru. Czerń powstaje wtedy gdy całe światło zostaje pochłonięte. Prawdopodobnie z tego względu dobrze komponuje się z innymi kolorami. Po prostu nie stanowi dla nich żadnej konkurencji. W kulturze europejskiej, a szczególności jej chrześcijańskiej części ma znaczenie negatywne - kojarzy się ze złem, piekłem i otchłanią, oznacza także żałobę i smutek, natomiast  Chinach jest to kolor szczęścia, a w kulturze staroegipskiej i indiańskiej symbol życia.


8 komentarzy: Podziel się swoim zdaniem:

 1. Sukienka nie odbija się prawie od tła. Świetne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna Steffie w czerni, śliczne zdjęcie! w Europie żałoba, w Chinach szczęście, a dla mnie jeden z moich ulubionych kolorów :)

  btw, dla Hindusów czerń jest kolorem życia, nie dla Indian.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Jewel snake
  Wiem co napisałam;) Kolor czarny dla Indian jest kolorem życia - ponieważ taki kolor ma ziemia z której wszystko się rodzi:)

  Oczywiście nie przeczę, że dla Hindusów może mieć takie samo znaczenie;) Ba wcale by mnie to nie zdziwiło:)

  OdpowiedzUsuń
 4. przepraszam w takim razie! bardzo interesuje sie Indianami (jedno z moich hobby), bardziej jednak konkretnymi plemionami i ich konkretnymi wodzami i walką z białymi, niż zagadnieniami tego typu, przepraszam jeszcze raz. wiem, ze u Crow kolor czarny oznaczał zwycięstwo, więc pewnie u każdego plemienia każdy symbol mógł oznaczać coś innego. nie orientujesz się może, dla którego plemienia konkretniej czerń oznacza życie? za mało czasu poświęcam kulturze i zwyczajom Indian, więc przy okazji mogłabym nadrobić braki w wiedzy!
  jeszcze raz przepraszam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jewel Snake nie masz za co przepraszać:)Ja się swego czasu interesowałam znaczeniem koloru i chromoterapią i w kilku źródłach znalazłam ogólną wzmiankę o tym że kolor czarny miał takie znaczenie dla rdzennych mieszkańców Ameryki. Natomiast nigdzie nie było uściślone o jakie plemię chodziło.

  Nie dziwi mnie natomiast, że czarny ma pozytywne znaczenie dla Hindusów, tak samo jak fakt, że biały jest dla nich kolorem oznaczającym żałobę.

  Swoją drogą podziwiam takie osoby jak ty, które mają bardzo ukierunkowane zainteresowania i potrafią spędzać dużo czasu na szukaniu istotnych w tym zakresie informacji.

  Ja nie mam nigdy cierpliwości do tego, mam rozległe zainteresowania,ale nie zgłębiam ich zbytnio. Co czasem sprawia, że coś namotam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. na pewno nie motasz, to, że jak akurat o jakiejś rzeczy nie słyszałam, nie oznacza, ze to ja mam rację. interesują mnie plemiona Wielkich Równin, szczególnie Komancze, Lakota i Crow, oraz, w mniejszym stopniu, Nawahowie, więc to przede wszystkim o nich mam jakąś tam wiedzę.

  chromoterapia to bardzo interesujące zagadnienie! czy leczenie kolorami faktycznie działa?

  OdpowiedzUsuń
 7. Owszem ciekawe;) Ale jak mówiłam, interesuję się wieloma rzeczami, ale żadną (no może poza lalkami bardzo dogłębnie.

  Co do chromoterapii, to byłam kiedyś naświetlana,moje dolegliwości póki co nie nawracają, ale trudno powiedzieć jaka część zasługi należy się światłu, a jaka lekom;)

  Osobiście uważam, że kolory mają na nas wpływ, tak samo jak fakt, że sentyment do jakiegoś koloru wiąże się z określonymi cechami charakteru.

  Uważam jednak, że jest to obszar wciąż jeszcze niewystarczająco zbadany, no i daleka jestem od jednoznacznego interpretowania znaczenia koloru. W końcu jest tyle barw i odcieni pośrednich, że nie starczyłoby pomysłów na interpretację dla każdego z nich:)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw swoją opinię