Jak uszyć letnią sukienkę dla dowolnej lalki?

. .
Dziś pokażę wam uniwersalny przepis na uszycie letniej sukienki dla lalki. Niby prosty ciuszek, ale można go wystylizować dowolnie, z falbaną lub bez. Można dodać fantazyjne ramiączka, obszyć ją cekinami lub wyhaftować.
Uszyłam już w sumie pięć sukienek z tego przepisu w tym sukienki dla monsterek już publikowane na blogu. Chciałabym jednak, żeby każdą lalkę można było obszyć na lato.


Meygana dostała sukienkę, która podkreśla jej oczy.


Mała Chelsea dostała uroczą białą sukienusię z falbanką.

A teraz przejdźmy do instrukcji stworzenia wykroju.

Potrzebne będą:

Lalka
Kartka papieru złożona na pół
Długopis
Miarka krawiecka bądź nitka i linijka


Zaczynamy od zmierzenia i zanotowania wymiarów lalki. W pierwszej kolejności mierzymy obwód w biuście. U Bratzillaz 9 cm


Następnie wybieramy długość sukienki i odmierzamy ją (u Bratzillaz 9,5 cm)


Obwód klatki piersiowej dzielimy na 4. Otrzymany wynik po zaokrągleniu określa połowę przodu lub tyłu. Zaznaczamy na kartce licząc od złożonego brzegu, jak na obrazku poniżej (u Bratzillaz 2,3 cm):


Następnie odmierzamy długość sukienki:


Dół naszej sukienki powinien być dwa razy szerszy niż góra, czyli w mojej sukience 2,3*2=4,6


Odmierzamy długość sukienki (u mnie 9,5 cm) od bocznej krawędzi góry, aż do miejsca, gdzie na szerkość powinien kończyć się dół.


Zaokrąglamy lekko dół sukienki, i rysujemy boczną krawędź tak, by sukienka rozszerzała się poniżej biustu. Najlepiej zmierzyć tą odległość.


Wykrój wycinamy i rozkładamy. Rozłożony  będzie naszym przodem, a złożony połówką tyłu.


Wykrój przypinamy do lewej strony tkaniny i obrysowujemy ołówkiem, bądź kredą czy mydełkiem krawieckim.


Po obrysowaniu powinien wyglądać tak:


Następnie wykrój obracamy i przykładamy do góry nogami u góry i dorysowujemy do wysokości tuż pod biustem:


Następnie dodajemy zapasy na szwy  i wykrój gotowy do wycięcia powinien wyglądać tak:


Następnie wykrój składamy na pół i powtarzamy czynności, z tym, że dodatkowo dodajemy zapasy na zapięcie (2 razy więcej niż na szwy):


Następnie wykrój obracamy, aby uzyskać lustrzane odbicie i czynności powtarzamy.


Po wycięciu nasze elementy powinny wyglądać tak:


Teraz możemy przystąpić do zszywania.  Instrukcję uszycia zacznę od sukienki z falbaną, bo jest trudniejsza.

Instrukcja uszycia sukienki z falbaną:
1, Kroimy elementy sukienki w następujących ilościach:
(1) Przód x 1
(2) Tył x 2 (Części muszą być swoim lustrzanym odbiciem)
(3) Falbana x1 (Pasek materiału dwa razy dłuższy niż dół sukienki i dwa razy szerszy niż oczekiwana szerokość falbany plus zapas na szwy-W przypadku mojej Bratzillaz materiał na falbanę byłby długi na 2x4,6cm=9,2 cm. Jeśli chciałabym mieć falbanę szeroką na 2 cm, to potrzebuję szerokość materiału 2x2cm+1 cm zapasu na szwy= 5 cm).
(4) Wstążka na ramiączka  - lepiej mieć zapas.
2. Zawijamy do wewnątrz górne zapasy przodu i tyłów, spinamy szpilkami.
3.  Następnie przykładamy jeden tył do przodu tak, aby górne brzegi były równe i spinamy szpilkami. Tak samo postępujemy z drugim tyłem.
4. Zszywamy boki sukienki, przeszywając też zawinięte do wewnątrz górne brzegi.
5. Falbanę składamy na pół wzdłuż linii złożenia tak, by uzyskać długi wąski pasek. Fastrygujemy dwie warstwy tkaniny bardzo drobno, tuż przy nie wykończonych brzegach. UWAGA! Nie obcinamy nitki!
6. Marszczymy falbanę ściągając nitkę, do tego momentu, aż falbana będzie miała szerokość dołu sukienki. Na zewnętrznych brzegach zostawiamy po centymetrze nie zmarszczonego materiału jako zapas na szwy.
7. Przykładamy falbanę do prawej strony brzegu sukienki podobnie jak robi się ze ściągaczami. i przypinamy szpilką z jednej strony. Upewniamy się ponownie, że falbana ma odpowiednią szerokość i przypinamy z drugiej strony.Naciągamy lekko sukienkę tak by falbana idealnie dopasowała się do szerokości sukienki i zawiązujemy supełek na nitce fastrygującej. Teraz można ją obciąć. Rozkłądamy równomiernie fałdki na falbanie i przypinamy szpilkami co parę centymetrów, żeby się nie przesuwały.
8. Upewniamy się, że obie części tyłu sukienki są równe. Przyszywamy falbanę, prowadząc szew odrobinę poniżej linii fastrygi.
9. Wywijamy falbanę i stębnujemy od zewnątrz powyżej szwu  przeszywając wierzchnią część sukienki i zapas materiału na falbanie, aby falbana nie zmieniała pozycji.
10. Zszywamy tył sukienki do najszerszego punktu bioder.
11. Przymierzamy sukienkę lalce i zawijamy do wewnątrz zapasy na zapięcie tak, by  w górnej części sukienka zachodziła na siebie na szerokość zatrzasku.
12. Wykańczamy tył sukienki oraz dekolt stębnując ją.
13. Przyszywamy dwa zatrzaski, jeden u góry, a drugi w połowie pleców.
14, Przyszywamy ramiączka do przodu sukienki. Warto najpierw przymierzyć, czy będą ładnie leżały i oznaczyć ołówkiem miejsce, w którym powinny się zaczynać.


15. Przymierzamy sukienkę lalce i sprawdzamy jaką długość powinny mieć ramiączka. Zaznaczamy ołówkiem długość ramiączek i miejsce w którym należy je przyszyć.


14. Przyszywamy ramiączka i gotowe.
Instrukcja uszycia sukienki bez falbany:


Punkty od 1 do 4 powtarzamy jak powyżej.

Następnie wykańczamy dół sukienki stębnówką.

Dalej kontynuujemy od punktu 10 jak powyżej.

Uff... Napisanie posta łącznie ze zrobieniem zdjęć i dokonaniem wpisu zajęło mi około 4 godzin...
Czas najwyższy iść spać...

Jak uszyć sukienkę dla lalki Monster High Bratillaz Barbie BFC Ink Ever After High Liv Moxie Teenz Girlz Chelsea Skipper My Scene

14 komentarzy: Podziel się swoim zdaniem:

 1. Dziękuję za poradnik. Ciężko znaleźć jakiś wykrój dla lalki Tonner, więc takie instrukcje bardzo mi się przydadzą :-). Mam pytanie co do materiału - lepsze będą jakieś cienkie, zwiewne czy może sztywniejsze też dadzą radę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Sztywna tkanina sprawi, że sukienka będzie sterczeć - nada się jeśli chcesz uzyskać dramatyczny efekt. Lejąca tkanina sprawi, że sukienka będzie się układać naturalnie. Do falbaniastych radziłabym jednak coś miększego. Ja użyłam cienkiego batystu i doskonale się spełnił. Jak użyłam sztywniejszego materiału, to nie byłam zadowolona z efektu bo sukienka wyglądała dość pudełkowo.

   Usuń
 2. Bosz, ależ ze mnie antytalencie szyciowe. Tak jasno to napisałaś, a ja nadal nic nie rozumiem :((((((((((
  Ale kiecki ładne. Pokażę Teściowej, niech ona mi szyje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rudy Króliku koniecznie podziel się efektami pracy teściowej:) Uwielbiam oglądać to co inni stworzyli na podstawie moich pomysłów. To zaskakujące jakie efekt można uzyskać stosując ten sam wykrój:)

   Usuń
 3. Hello from Spain: I really like Chelsea and clothing. She is lovely. Your sew very well. You make very elegant creations. Keep in touch

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialne! z wielka chęcią skorzystam!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie pokazane, na pewno będą pomocne! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesteś cudowna i genialna :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Muy bien explicado, y las muñecas están preciosas!! Con unos bonitos vestidos para el verano!! Besos!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super jasna, przejrzysta instrukcja ;) wykorzystam na 100% Dziękuję, że dzielisz się swoimi wykrojami z innymi!!! Pozdrawiam serdecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Hola, que bien explicado, ya te he copiado algo, un beso.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna, prosta, czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw swoją opinię