Koszula i spódniczka dla Barbie

. .
Czas leci do przodu, a mnie przytrafił się kolejny okres niemocy twórczej. Mam tylko nadzieję, że nie potrwa zbyt długo. Poza tym męczy mnie pragnienie na następne monsterki...wsiąkłam...

Tymczasem dziś Barbiowo. Przeglądając ostatnio listę wykrojów zauważyłam, że mamy bardzo wąski wybór spódnic i bluzek. Daltego dziś serwuję wam ołówkową spódniczkę i koszulę ze stójką.

Przy tej okazji pozwolę sobie wprowadzić nowe pojęcie do naszego krawieckiego słowniczka. Chodzi mianowicie o ODSZYCIE, czyli  kawałek lub kawałki materiału, które pozwalają estetycznie wykończyć brzegi dekoltu bądź pach. Odszycie ma ten sam kształt brzegu, co element, który chcemy wykończyć. Odszycie można  uszyć z podszewki, bądź tego samego materiału, z którego wykonano ubranie.
Ja po  wywinięciu odszycia do wewnątrz dodatkowo je przestębnowałam.
Wykrój w pełnym rozmiarze wyświetli się wam po kliknięciu w link. Poniżej umieściłam miniaturkę. Wykrój został rozmieszczony na kartce A4, dlatego po wydrukowaniu w tym formacie powinny być dobre proporcje ale dla pewności upewnijcie się, że  odcinki 5 cm rzeczywiście tyle mierzą. Linie ciągłe, to te po których powinny iść szwy. Przerywanymi liniami oznaczyłam zapas materiału na szwy. Osobiście wykrój wycinam bez tego zapasu a zapas na oko dorysowuję już na materiale.
Instrukcja uszycia spódniczki:

1. Kroimy elementy spódniczki w następujących ilościach:

Przód x1
Tył x2 (części muszą być swoim lustrzanym odbiciem).
Pasek x 1

2. Zszywamy zaszewki na przodzie i tyłach.

3. Zszywamy przód z tyłami.

4. Składamy pasek na pół wzdłuż przerywanej linii i przykładamy do górnego brzegu spódniczki. Przyszywamy lekko naciągając (na tej samej zasadzie co ściągacz).

5. Składamy spódniczkę na pół, tak by górny brzeg był równy i zszywamy tył d dołu do najszerszej części bioder (czyli do płowy).

6. Przymierzamy spódniczkę lalce i podwijamy zapasy na zapięcie. Spinamy szpilkami i wykańczamy stębnówką. Przyszywamy zapięcie.

7. Wykańczamy dół spódniczki.


Instrukcja uszycia koszuli ze stójką:

1. Kroimy elementy koszuli w następujących ilościach:

Przód bluzki x2 (części muszą być swoim lustrzanym odbiciem)
Tył bluzki x2(części muszą być swoim lustrzanym odbiciem)
Odszycie przodu x2(części muszą być swoim lustrzanym odbiciem)
Odszycie tyłu x2(części muszą być swoim lustrzanym odbiciem)
Stójka x2

2. Przykładamy lewe odszycie do lewej części przodu. Przyszywamy.  Powtarzamy  na prawej części przodu i tyłach.

(Poniżej przykład przyszywania odszyć:)3. Zszywamy zaszewki na przodach.


4. Obrzucamy na okrętkę środkowe części przodu i zszywamy do wysokości biustu. Szew rozprasowujemy. Wykańczamy stębnówką wcięcie. Tak powinna wyglądać lewa strona przodu:


5. Zszywamy przód z tyłami, zszywamy boki koszuli. Odszycia zawijamy do środka i stębnujemy po prawej stronie.

6. Kładziemy przed sobą stójki i zawijamy przedni i tylny brzeg o środka. Składamy stójke na pół i wykańczamy trzy strony podwójną stebnówką.

7. Części stójki przykładamy do prawej strony koszuli i przyszywamy. Wywijamy  stójkę tak by stała i stebnujemy poniżej szwu po zewnętrznej stronie koszuli tak by przeszył niewykończony brzeg stójki ( nie będzie się przemieszczał).

8. Wykańczamy dół koszuli, upewniając się, że tył po obu stronach jest równy.

9. Przymierzamy koszulę lalce, podwijamy zapasy na zapięcie i wykańczamy. Przyszywamy zatrzaski i Voila, gotowe.6 komentarzy: Podziel się swoim zdaniem:

 1. Wygląda na trudne, ale na pewno spróbuję uszyć - kilka moich Barbie potrzebuje stroju do biura :) Twoje wpisy z instrukcjami są super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślicznie! Spróbuję uszyć to z wykroju dla mojej fashionistki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Que bonita blusa, gracias por los patrones de costura. Hasta pronto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo Ci dziękuję za wykrój, nawet nie zabierałam się za taką bluzeczkę, bo jest dla mnie za trudna! Teraz, w wolnej chwili, na pewno spróbuję! Dzięki Natalio! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hello from Spain:great creations. I like in blue. Keep in touch

  OdpowiedzUsuń

Zostaw swoją opinię