Jak zrobić kuchnię dla lalek w pudełku po butach?

. .
Co robić? Jak żyć w czasach pandemii? Dla mnie odpowiedzią jest DIY ( czyli szeroko pojęte rękodzieło). A moim najukochańszym rozdziałem DIY jest budowanie miniatur, dlatego postanowiłam odkurzyć mojego bloga i zaserwować wam cykl tutoriali na proste pomieszczenia dla lalek, które można zamknąć w pudełku i schować do szafy, kiedy nie będą potrzebne. Jednocześnie chcę, żeby te tutoriale były w miarę proste i wymagały tylko łatwo dostępnych materiałów. W ramach tego cyklu zaprezentowałam wam ostatnio jag zrobić koszyczki dla lalek. Ten tutorial znajdziecie TUTAJ.
Starałam się pokazać wszystko krok, po kroku ale jeśli coś będzie dla was nie jasne - śmiało pytajcie w komentarzach. Co do samej kuchni  sposób działania będzie zależał w duże mierze od tego, czy macie dostęp do kleju na gorąco i czy lubicie sami sklejać elementy przy jego użyciu. Jeśli nie macie dostępu do kleju na gorąco lub chcecie by większość projektu dzieci robiły samodzielnie - skorzystajcie z gotowych materiałów na meble - pudełko po syropie będzie świetną lodówką, a opakowania po witaminie c z pewnością spełnią rolę szafek kuchennych.


Z drugiej strony pamiętajcie, że korzystając ze zwykłego płynnego kleju będziecie musieli się uzbroić w cierpliwość, ponieważ cały projekt będzie musiał wyschnąć przed rozpoczęciem zabawy. Natomiast kuchnia klejona na gorąco - będzie gotowa do użycia od razu po wystygnięciu kleju.

UWAGA!!! Pamiętajcie, że korzystanie z ostrych i gorących narzędzi wymaga nadzoru osoby dorosłej!!!Gotowi?
No to zaczynamy!

Potrzebne materiały i narzędzia
 • Pudełko po butach ( Ja użyłam takiego po botkach - jest to rozmiar dobry dla lalek wielkości Barbie. Jeżeli chcecie zrobić kuchnię dla mniejszych laleczek - śmiało możecie także skorzystać z pudełek po butach dziecięcych.).
 • Tektura - resztki kartonów lub innych opakowań po butach
 • Kartonowe opakowania po lekach, kosmetykach, herbacie itp. (Potrzebne jeśli nie będziecie używać kleju na gorąco lub nie chce się wam budować mebelków z kawałków tektury)
 • Biały papier ( np. drukarkowy) - zachęcam do używania częściowo zadrukowanego papieru. Białe pozostałości można wykorzystać do oklejenia elementów projektu. Zadrukowane fragmenty również, ale trzeba uważać, żeby druk nie przebił na drugą stronę.
 • Papier do scrappbookingu i/lub resztki papieru do pakowania prezentów i/lub kolorowe wycinanki i/lub kolorowe bloki z kartkami lub inne tego typu materiały.
 • Metalowe pojemniczki pozostałe po wypaleniu tealigtów ( małych płaskich świeczek) - oczyszczone z wosku.
 • Jakieś koraliki lub guziki.
 • Resztki sztucznych roślin.
 • Małe zakrętki od mydła w płynie lub pasty do zębów lub inne miniaturowe rzeczy, w skali lalkowych doniczek.
 • Linijka i/lub ekierka
 • Ołówek
 • Nożyczki
 • Klej na gorąco lub płynny klej wysychający na przezroczysto ( ja polecam klej introligatorski Magic).
 • Klej do papieru w sztyfcie
 • No i oczywiście lalka, dla której będziemy robić kuchnię😏.
Jak widzicie nie ma tu szczególnie egzotycznych materiałów.

Pamiętaj ! Przed rozpoczęciem pracy zabezpiecz blat roboczy ceratą, folią lub starymi gazetami.

 Krok 1.

Przymierzcie lalkę do dłuższego boku pudełka  i zaznaczcie na jakiej wysokości chcesz mieć blat roboczy - powinien on wypaść mniej więcej na wysokości bioder lalki. Jak widzicie na poniższym zdjęciu ja początkowo zaznaczyłam wyżej - musiałam to później korygować.Jeżeli macie  pudełka, który chcesz użyć do zrobienia mebli kuchennych - wybierzcie to najbardziej zbliżone wysokością do zaznaczonego wymiaru i to wedle jego wysokości narysujcie linie  w następnym kroku.


Krok 2.
Zmierzcie odległość od zaznaczonego punktu do góry pudełka( przestrzeń nad blatem) i zaznaczcie analogiczny punkt na przeciwległej ściance oraz na dnie pudełka.


Krok 3.
Połączcie punkty przy pomocy linijki bądź ekierki. Teoretycznie ta mniejsza część jest przestrzenią nad blatem, ale to będzie zależało od wielkości Waszego pudełka.


Krok 3.
Wybierzcie papier, którym chcecie ozdobić ścianę nad blatem. Możecie użyć jednego lub kilku rodzajów papieru w zależności od Waszej fantazji. Możecie też pociąć papier na kwadraty i tymi kwadratami "wykafelkować" całą lub pół ściany nad blatem.


Krok 4.
Przyłóżcie papier, którego chcecie użyć do wnętrza pudełka lewą stroną na wierzch i zaznaczcie gdzie trzeba go przyciąć.

Krok 5.

Wytnijcie dwa paski - jeden szerokości pudełka ( ten wymiar też zaznacz), drugi musi być dwa razy dłuższy niż bok pudełka. Ten drugi pasek należy przeciąć na pół.


Krok 6.
Posmarujcie powierzchnię do której będziecie przyklejli tapetę klejem w sztyfcie.


Krok 7.
Przyklejcie tapetę. Długi pasek na głównej ścianie i dwa krótkie po bokach.


Krok 8.
Ja właśnie na tym etapie stwierdziłam, że blat będzie za wysoko, dlatego zaplanowałam dodatkowy pasek tapety.


Krok 9.
Drugi pasek wymierzyłam i przykleiłam w analogiczny sposób.


Krok 10.

Na tym etapie czas rozplanować układ mebli. Jeżeli macie pudełka to rozmieście  je tak, żeby mniej więcej pasowały w tą przestrzeń, Jeśli zostanie trochę luzu, to nie szkodzi - z przodu i tak, tak jak ja przykleicie panele z kartonu, które będą frontami szafek. Możecie też po prostu obkleić pudełka papierem, ale obawiam się, że wówczas będzie przebijała grafika.Krok 11.
Ja sobie rozplanowałam, że będę miała lodówkę szerokości 8 cm i dwie szafki kuchenne po 8 cm, które jednak zrobię na jednym panelu.Krok 12.
Budowę mebli zaczynamy od zrobienia frontu i boku lodówki, jeżeli wasze pudełko przeznaczone na lodówkę nie jest tak duże na głębokość, jak głębokość pudełka na buty, to będziecie też potrzebowali wierzchniego panelu. Mój front lodówki to 8 cm na 20 cm ( u was to będzie wysokość i szerokość waszego pudełka przeznaczonego na lodówkę). Możecie po prostu odrysować od pudełka.Krok 13.
Teraz musimy zrobić panel na boczną ścianę lodówki. Jeżeli bazujecie na pudełku, to wysokość odrysujcie od pudełka, przeznaczonego na lodówkę. Drugi wymiar , to będzie głębokość pudełka na buty pomniejszona o kilka milimetrów. Jeżeli zaś tak jak ja budujecie całą lodówkę samodzielnie, to na wysokość posłużcie się wcześniej wyciętym prostokątem.


Krok 14.
Ostatni prostokąt powinien mieć szerokość taką jak pudełko przeznaczone na lodówkę - czyli jego wymiary to krótsze boki wcześniejszych prostokątów - u mnie to 8 i 10 cm.Krok 15.
Z papieru komputerowego (lub innego papieru, który wybraliście na kolor mebli)  wycinacie prostokąty trochę większe niż te kartonowe (5-6 cm większe). Prostokąty z kartonu smarujecie klejem w sztyfcie  i przyklejacie na środku prostokąta z papieru. Po przyklejeniu ścinamy rogi białego papieru tuż przy rogach kartonu.Pozostałe brzegi zawijamy wokół kartonu i przyklejamy klejem w sztyfcie od drugiej strony.
Krok 16.
Na tym etapie przyklejcie drzwi lodówki do frontu pudełka klejem magic. Podobnie bok i wierzch.jeśli  wasze pudełko było mniej głębokie niż pudełko do butów, to z tyłu zostanie pusta przestrzeń ale to nie szkodzi. Więc wy na tym etapie macie prawie gotową lodówkę - zostawiacie ją do wyschnięcia, a ja zabieram się za jej sklejanie z kawałków. Zaczynam od sklejenia wierzchu z bokiem, starając się zachować kąt prosty.


Krok 17. ( Nie dotyczy mebli pudełkowych)
Przymierzamy ten Twór do naszej kuchni i 2 milimetry poniżej miejsca  w którym wierzch lodówki powinien spotkać się z ścianą przyklejamy mały kawałek kartonu ( ja użyłam klinków rozporowych, które mi zostały po malowaniu obrazów, ale równie dobrze mogą to być kawałki kartonu lub patyczków po lodach).


Krok 18. ( nie dotyczy pudełkowych )
Oczywiście ja nie byłabym sobą, gdybym czegoś źle nie wymierzyła, dlatego ostatecznie u mnie ta podpórka znalazła się nad lodówką, a nie wewnątrz - podczas wklejania boku i wierzchu  na miejsce. Dodatkowo warto wkleić pomocowe podpórki na których oprą się drzwi lodówki. Powinny się znaleźć tuż przy brzegach ścianek.


Krok 19.

Aby wykończyć lodówkę potrzebujemy metalowych pasków z foremek po tealightach. Nacinamy ściankę tealighta aż do denka i odcinamy wokół denka. Denko odkładamy na później.


Krok 20.

Powstały pasek przyklejamy do drzwi lodówki tak żeby oddzielić lodówkę od zamrażarki.


Krok 21.

Z kolejnych pasków formujemy uchwyty do lodówki. Wielkość tych uchwytów zależy od was. Materiał daje się łatwo kształtować, więc możecie popróbować różnych wielości.


Krok 22.
Uchwyty przyklejamy klejem na gorąco lub klejem Magic.Krok 23.
Na tym etapie przyklejamy drzwi lodówki na miejsce, a pudełkowi mogą wkleić całą lodówkę.


Krok 24.

Teraz nadszedł czas, żeby wymierzyć szerokość blatu. Głębokość blatu powinna być taka jak głębokość pudełka na buty. po wycięciu według wymiarów obetnijcie jeszcze po 2 mm z każdej strony, bo po obklejeniu się nie zmieści. Ja też na tym etapie wkleiłam sobie podpórki pod blat ( oczywiście mogą to być prostokąty z kartonu - oczywiście pudełkowi pomijają ten krok.


Krok 25.
 Pudełkowi na tym etapie przyklejają blat do pudełka robiącego za szafki i wklejają pudełko z blatem na miejsce - zostawiają do wyschnięcia. Niepudełkowi przyklejają blat do podpórek i ścian. Na obrazku poniżej zobaczycie, że trochę mi nie poszło z blatem i upaćkałam lodówkę, ale nie trzeba się o to martwić, niedociągnięciami zajmiemy się na koniec.


Krok 26. (Nie dotyczy pudełkowych)
Niepudełkowi na tym etapie mogą przykleić podpórki pod front szafek tuż przy brzegach ścianek.


Krok 27.

Teraz wymierzamy jaką wielkość powinien mieć front szafki  i wycinamy kształt pożądanej wielkości z kartonu. Po wycięciu  skróćcie obie ścianki o 2 milimetry, żeby kształt zmieścił się po oklejeniu papierem. Oklejamy papierem w pożądanym kolorze.


Krok 28.

Na prawej stronie naszego frontu  rysujemy kwadrat w miejscu, gdzie chcemy mieć piekarnik.
Krok 29.
Przykładamy lewą stroną do wierzchu papier z którego chcemy zrobić piekarnik i zaznaczamy pożądane wymiary.Krok 30.

Wycinamy powstały kształt i naklejamy w miejscu, gdzie ma być piekarnik. Z gładkiego papieru robimy odrobinę mniejszy kwadrat i przyklejamy go na środku.Krok 31.

Z blaszki po tealightach wycinamy kolejny pasek i formujemy z niego uchwyt do piekarnika.


Krok 32.
 Uchwyt wklejamy na miejsce.


Krok 33.
Z gładkiego papieru wycinamy cienki pasek materiału i przyklejamy go, żeby oddzielić pion z piekarnikiem od drugiej szafki.


Krok 34.
Z koralików robimy uchwyty szafki i szuflady. Przyklejamy klejem na gorąco lub klejem Magic.


Krok 35.

Wklejamy front szafkowy na miejsce.


Krok 36.
Z czarnego gładkiego papieru wycinamy kwadrat i przyklejamy go na blacie jako płytę grzewczą.
W rogu wklejamy półeczki z kartonu lub drewnianych patyczków np. po lodach. Na czarnym tle kolor kartonu będzie wyglądał jak drewno.


Krok 37.
Z denek pozostałych po tealightach wycinamy kółka w różnych  rozmiarach i przyklejamy do płyty grzewczej jako palniki.


Krok 38.
 Na jednym z  brzegów płyty grzewczej przyklejamy koraliki jako pokrętła kuchenki.


Krok 39.
Wycinamy prostokąt z czarnego papieru i przyklejamy do trochę większego prostokąta z kartonu. To będzie tablica do pisania listy zakupów kredą😊.


Krok 40.

Tablicę wklejamy na miejsce. Maskujemy też niedociągnięcia - zwróćcie uwagę, ze przykryłam klej na lodówce "płytkami".


Krok 41.

Całą foremkę po tealigtcie przyklejamy do blatu jako zlewozmywak. Z resztek pasków blaszki, które nam zostały formujemy wylewkę kranu i przyklejamy do tylnej ścianki zlewozmywaka. Z koralików robimy pokrętła - przyklejając je po obu stronach wylewki.


Krok 42.
Fragmenty sztucznych roślinek tniemy na małe kawałeczki.Krok 43.
Do środka plastikowej nakrętki dajemy kropkę kleju na gorąco lub Magica i wkładamy w to małe roślinki formując kompozycję. Czasami wystarczy jeden fragment, wszystko zależy od skali. Warto przygotować  ze 2-3 takie kompozycje i wkleić je w różnych częściach.


Krok 44.
Wnętrze pokrywki pudełka do butów wyklejamy ozdobnym papierem. Ja uzyłam tego samego motywu, który udaje "kafelki" na ścianie.


Krok 45.
Ustawiamy naszą kuchnię na pokrywce. Uzupełniamy kuchnię ulubionymi lalkowymi akcesoriami i kiedy klej doschnie będzie można się bawić 😊. A po skończonej zabawie wszystkie akcesoria można zamknąć w tymże pudle i schować do szafy,


Wiem, ze ten tutorial jest długaśny, ale na dany moment nie byłam w stanie go zrobić inaczej. Dorobiłam się wreszcie statywu, więc mam nadzieję, że kolejne tuto riale będą  już miały postać filmików. chciałabym też wiedzieć, która forma jest dla was łatwiejsza w odbiorze. Dajcie znać w komentarzu pod postem.P.S. Nie nie mam kontraktu z producentem kleju Magic. Z tego co pisaliście pod poprzednim postem wnioskuję, że również wam pasuje😆.

34 komentarze: Podziel się swoim zdaniem:

 1. You made a very cozy looking kitchen! I generally like photos better than videos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you for your opinion. I suppose, that this will end with me doing both.☺️

   Usuń
 2. Ale fajna kuchnia! Z przyjemnością będę oglądać kolejne tutoriale. Właśnie rozmyślam nad kanapą i stołem, bo na Wielkanoc upiekłam miniciasta dla lalek córki i wyszło, że przydałoby się jakieś meble, które można potem schować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie się zapowiada, że to będą kolejne punkty moich tutoriali😁.

   Usuń
  2. Zrobiłam i ja :) https://lalkowydomek.blogspot.com/2020/05/kuchnia-dla-lalek-w-kartonie.html

   Usuń
 3. Magik jest genialny, używam od lat. Da się go zastąpić też Wikolem. Tutorial fantastyczny, starsze dziecko (10+) samo to może wykonać i będzie mieć frajdę, a pomysł z zamknięciem pudełka i schowaniem też super, bo diorama nie będzie się kurzyć . :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też właśnie mi się tak wydaje, stąd pomysł na takie właśnie tutoriale ☺️.

   Usuń
 4. Świetna kuchnia, wygląda cudnie. :)
  W przypadku takich tutoriali zdecydowanie wolę zdjęcia. Łatwiej zatrzymać się na poszczególnych etapach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc chyba będzie trzeba robić podwójne tutoriale☺️☺️☺️.

   Usuń
 5. Bardzo inspirujące <3 Efekt wspaniały ;-) Lalki z pewnością szczęśliwe? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mia zachwycona, inne na razie jeszcze nie miały okazji skorzystać :)

   Usuń
  2. Super ta kuchnia ja już ja zrobiłam

   Usuń
 6. a ja zawsze wyrzucam pudełka po butach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie masz pudełka po butach, zawsze może to być inne pudełko :)Wystarczy je z zewnątrz okleić np. papierem do pakowania prezentów :).

   Usuń
 7. Świetny poradnik. Chyba czas zrobić moim lalom kuchnie z prawdziwego zdarzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Doceniam, ile pracy i czasu włożyłaś w samo przygotowanie tutorialu, który zresztą uważam za genialny!
  Następnym razem poproszę o tutorial w temacie stołu i tych ślicznych krzesełek :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety te konkretne krzesełka są firmowo Mattellowe. Obiłam tylko wściekle różowe siedziska materiałem w kropki.
   Mam już przygotowany materiał na tutorial z nowoczesnymi krzesełkami. Ale też myślę o tutorialu na klasyczne krzesełka, tylko potrzebuję zebrać odpowiednią ilość patyczków po lodach :)

   Usuń
 9. A ja mam przy sobie tylko kilka par gaci na DIY...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dużo przydasiów. Aż się martwię co to będzie przy przeprowadzce za miesiąc. Osiem pudeł plus dwie komody przydasiów. Jajks.

   Usuń
 10. Pomysłowa i kompaktowa :) Świetnie udokumentowana instrukcja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny pomysł! Wykonanie super. A efekt- powalający.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeurocza jest ta kuchnia kuchnia! Znalazłam dziś Twojega bloga, nest rewelacyjny! Z pewnością będę tu zaglądać częściej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam. Dziś odebrałam laptopa z naprawy, więc mam nadzieję, ze wkrótce pojawią się kolejne tutoriale.

   Usuń
 13. Świetne !!! Moja Mama robiła takie rzeczy dla lalek - może wreszcie się zbiorę i spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny efekt, czekam na następne projekty!

  OdpowiedzUsuń
 15. Możesz zrobić ogrodniczki,bo nigdzie nie znalazłam wykrojów, a moja córeczka bardzo chce����

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapewnij odpowiedzialne śledzenie snapchat użytkowanie ze skuteczną kontrolą! Dyskretnie monitoruj zawartość i interakcje, tworząc bezpieczne i prywatne środowisko online.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw swoją opinię