Oksana

. .
Dzisiaj taka mała odskocznia od szycia. Przedstawiam wam dziś lalkę, która mieszka u mnie bez mała 10 lat. Nazywa się Oskana i została kupiona podczas któregoś z festiwal kultury ukraińskiej. Przed nią trafili do nas 2 kozacy, z podobnej serii, z tym, że w malowanych koszulach i futrzastych czapach. Niestety chłopcy nie przetrwali próby czasu - zostały po nich tylko czapy. A Oksana ja była tak jest, może już nieco sterana czasem i w pożółkłej wyszywance, ale trwa na posterunku.

Ubiór laleczki jest prosty, ale to dodaje jej uroku. Będę musiała go jednak odświeżyć. Dopiero gdy spojrzałam na zdjęcia dostrzegłam, jak bardzo koszulka poszarzała. Kozaczki są wmoldowane.

Pyszczek  Oksany jest pyzaty, a rysy totalnie uproszczone. Jedna brew jest ciut wyżej niż druga. Jej czarne włosy zaplecione są w warkocz i przepasane różową opaską ze wstążki.
Oksana nie nosi szpilek ani modnych ciuchów, jest kiepsko artykułowana i ma proste pysio, ale jest lalką, która wytrwale mi towarzyszy od dzieciństwa. W sumie nie służyła nigdy do typowej zabawy, ale zawsze jest gdzieś na widoku - przypominając mi o tożsamości i pochodzeniu mojej rodziny.

W bliżej nieokreślonej przyszłości przedstawię wam też Nastię, - porcelanową laleczkę  w stroju ludowym, którą nabyłam na bazarze we Lwowie.

6 komentarzy: Podziel się swoim zdaniem:

 1. Oksana jest przesympatyczna. Warto miec w swojej kolekcji wlasnie takie lalki. Pamiatki z podrozy i przeszlosci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lalka jest śliczna! Sama mam kilka rosyjskich lalek z podobnego okresu i bardzo je lubię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oksana jest rewelacyjna! Ma przecudną twarz (makijaż bardzo oszczędny, trochę jak u Momoko). Asymetryczne brwi dodają jej jeszcze uroku. Kwiatki we włosach i czerwone butki też fajne :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oksana jest bardzo ładna i do tego jest też fajną pamiątką z dzieciństwa :)
  Korzenie mojej rodziny od strony mamy sięgają Wileńszczyzny ale niestety nie posiadam żadnego przedmiotu, który by mi o tym przypominał, dlatego Oksany troszkę Ci zazdroszczę :)
  Pozdrawiam ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. kim ty jesteś?

  OdpowiedzUsuń

Zostaw swoją opinię