Letnia sukienka dla BFC Ink.

. .
Zgodnie z obietnicą serwuję wam dzisiaj wykrój na sukienkę z poprzedniego posta. Przyznam szczerze, że wciąż jeszcze mam problem z podszewkami.  W przypadku sukienek zagwozdką jest dla mnie kwestia po której stronie powinny znaleźć się szwy. No bo jeśli znajdą się w środku, to kiedy sukienka się uniesie,  będzie widać szwy na halce. W przypadku  tej sukienki dolny szew zamaskowałam kawałkiem koronki, ale jeśli ktoś byłby tak dobry i mnie oświecił czy w podszewce sukienki szwy idą do środka czy na zewnątrz, to byłabym wdzięczna:)Sukienkę radziłabym uszyć z cienkiej lejącej tkaniny, wówczas zakładki będą się najładniej układały. Halka i wykończenie brzegu  gwarantują rozłożystość spódniczki. Do sukienki wszyłam zamek błyskawiczny, ale tak naprawdę można użyć dowolnego zapięcia - na wykroju umieściłam wystarczająco duże zapasy na szwy.


Nie wrzucałam wykroju  na bloggera, bo zależało mi aby obrazek był w pełnym rozmiarze. Wykrój został rozmieszczony na dwóch kartkach A4, dlatego po wydrukowaniu w tym formacie powinny być dobre proporcje ale dla pewności upewnijcie się, że  odcinki 5 cm rzeczywiście tyle mierzą. Linie ciągłe, to te po których powinny iść szwy. Przerywanymi liniami oznaczyłam zapas materiału na szwy. Osobiście wykrój wycinam bez tego zapasu a zapas na oko dorysowuję już na materiale. 


INSTRUKCJA USZYCIA SUKIENKI:

1. Kroimy elementy wykroju w następujących ilościach:

Z tkaniny:

1. Przód x 1
2. Tył x 2 (części muszą być lustrzanym odbiciem)
3. Spódnicę (Prostokąt o długości 60 cm i szerokości 14 cm).

 Z podszewki:

1. Przód x 1
2. Tył x2 (części muszą być lustrzanym odbiciem)
3. Przód halki x1
4. Tył halki x2 (części muszą być lustrzanym odbiciem)

2. Zaczynamy zszywanie. Osobno zszywamy wierzchnią część sukienki, osobno halkę, choć oczywiście pojedyncze czynności będą identyczne.

3. Zaczynamy od wierzchniej warstwy - zszywamy zaszewki, następnie zszywamy przód z tyłami wzdłuż boku. Ramiona zostawiamy niezszyte. Powtarzamy czynności dla halki.

4. Wykańczamy dół spódnicy stębnówką.

5. Przystępujemy do układania zakładek na spódnicy. Zaczynamy ok 1,5 cm od brzegu (zapas na zapięcie). Zakładki powinny być drobne - nie większe niż 5 mm.Układając zakładki przymierzamy co jakiś czas do góry. Na końcu ponownie zostawiamy 1,5 cm zapasu. Nadmiar tkaniny odcinamy. Zakładki fastrygujemy tuż przy górnym brzegu.

6. Spódnicę przykładamy prawą stroną do prawej strony góry i przyszywamy. Gotowy szew zawijamy do góry i stębnujemy.

7. Zszywamy ze sobą części halki. Przykładamy prawą stroną do prawej strony górnej części halki i zszywamy. Szew kładziemy do dołu i stębnujemy (dzięki temu nie będzie w  pasie zgrubienia, bo szwy zostały położone w przeciwną stronę. Dół wykańczamy stębnówką, można też dodatkowo ozdobić go koronką.

8. Przymierzamy lalce halkę i sukienkę i  oznaczamy miejsce założenia zapasów na zapięcie. W przypadku zamku błyskawicznego  postępujemy identycznie, z tą różnicą, że części tyłu nie będą na siebie zachodzić, lecz będzie między nimi 5 mm przerwa.

9. Przykładamy prawymi stronami do siebie sukienkę i halkę i zszywamy dekolt z przodu, pachy i dekolty z tyłu.


10. Wywijamy zszytą sukienkę na drugą stronę i stębnujemy wszystkie szwy przy dekolcie i  paszkach.

11. Zszywamy sukienkę w ramionach.

12. Obrzucamy na okrętkę brzegi tyłu sukienki i halki.

13. Zszywamy tył halki i tył sukienki do linii bioder.Szwy rozprasowujemy, jeśli  zapięciem ma być zamek. Przypinamy zamek szpilkami do halki, następnie przykrywamy warstwą sukienki i też przypinamy. Przyszywamy zamek.

14. Jeśli wybraliśmy rzep lub zatrzaski jako zapięcie, to zszywamy sukienkę z halką wzdłuż linii tyłów np. podwójną fastrygą, następnie przyszywamy zapięcia.

I Voila gotowe.


Cały dzień to pisałam. Niestety upał nie sprzyja pracy umysłowej. Jeśli coś jest niejasne to pytajcie:)

14 komentarzy: Podziel się swoim zdaniem:

 1. Fantastyczna sukienka! I ten materiał w groszki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna modelka w cudownej sukieneczce! Groszki górą! Wykrój z pewnością się przyda, dzięki!
  Pozdrawiam bardzo serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. No to teraz nic, tylko w końcu muszę nauczyć się szyć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow! (dodaje kolejny projekt do dłuuuugiej listy czekających na uszycie xD)
  Przyznam, że nie mam pojęcia co do podszewki. Wiem na pewno, że góra powinna mieć szwy do środka, zaś co do spódnicy nie jestem pewna. Na pewno szew w pasie do wewnątrz, ale ten na dole raczej do wewnątrz? Będę musiała sprawdzić. Choć mozna uszyć sukienkę z podszewką jedynie u góry a na dole bez, co widziałam w wielu komercyjnych wykrojach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MAM!
   https://lh3.googleusercontent.com/-giDmvBTnk9M/U2kW9YZbcaI/AAAAAAAA0AE/88yGUcpA5Yg/s1600/075.jpg
   ^ przykład sukienki na podszewce. Podana jest kolejność szycia szwów, i widać jak wygląda dolny szew na podszewce. W sumie tak, jak myślałam - w pasie szwy idą do środka, a na dole jest podwójne założenie tak, by ukryć szew.

   Usuń
  2. Dzięki :* Czyli dobrze, że posłuchałam intuicji bo tak właśnie zrobiłam XD

   Usuń
 5. Wielkie dzięki. Noelka nie będzie się mogła doczekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że szybko stanie na własnych nogach i będzie mogła wdzięczyć się do obiektywu aparatu:)

   Usuń
 6. prześliczna sukienisia dla bardzo ładnej modelki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno orzec, kto ma więcej uroku - lalka czy sukienka :-) Groszki są bardzo dziewczęce i zarazem eleganckie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj zdecydowanie lalka:) Ona nawet w ręczniku wygląda uroczo:)

   Usuń

Zostaw swoją opinię